Jak připojit tiskárnu?

03.01.2023

Dříve se tiskárna připojovala pomocí paralelního kabelu LPT Centronics, později přes USB A-B kabel, dnes se více využívá připojení tiskárny přímo do routeru přes USB A-B nebo pomocí LAN kabelu. Je také možné tisknout bezdrátově přes WiFi nebo Bluetooth.

Nejnovější tiskárny se již připojují do routeru bezdrátově pomocí WiFi, aby jste mohli tisknout pohodlně a bez drátů ze všech zařízení v domácnosti.

Tisknout tak můžou všichni členové domácnosti z PC, notebooku, chytrého telefonu nebo tabletu.

U každé nové tiskárny je rychlý obrázkový návod jak ji správně nainstalovat. Věnujte alespoň jednu minutu, aby jste si jej prohlédly a neudělali chybu, která by Vám mohla zničit Vaši novou tiskárnu. Nejčastější závada je, že zapojíte kabely dříve než Vás k tomu vyzve originální instalační program, poté tiskárna již nejde správně nainstalovat.   

Připojení tiskárny k počítači zahrnuje několik kroků a závisí na typu tiskárny a dostupných možnostech připojení. Zde je obecný návod, jak připojit tiskárnu k počítači:

 1. Instalace ovladačů:

  • Před fyzickým připojením tiskárny se ujistěte, že máte správné ovladače pro tiskárnu. Buď můžete použít instalační disk dodaný s tiskárnou, nebo stáhnout nejnovější ovladače z oficiálního webu výrobce tiskárny.
 2. Fyzické připojení:

  • Připojení závisí na typu tiskárny a dostupných portech:
   • USB: Pokud má tiskárna USB port, připojte tiskárnu k počítači pomocí USB kabelu. Zpravidla se používá standardní USB kabel s konektorem typu A na jednom konci a konektorem typu B (často nazýván "kvadrátový" konektor) na straně tiskárny.
   • Síťová (Ethernet nebo Wi-Fi): Pokud tiskárna podporuje síťové připojení, můžete ji připojit k vaší domácí síti pomocí Ethernetového kabelu (pokud máte síťový port na tiskárně) nebo ji propojit bezdrátově přes Wi-Fi.
 3. Zapněte tiskárnu:

  • Po fyzickém připojení tiskárny ji zapněte a nechte ji inicializovat.
 4. Zkontrolujte, zda je tiskárna detekována:

  • Vaše operační systém by měl automaticky rozpoznat nově připojenou tiskárnu a zahájit proces její instalace. Objeví se většinou notifikace, že bylo nalezeno nové zařízení.
 5. Nainstalujte ovladače:

  • Pokud operační systém neprovádí automatickou instalaci ovladačů, spusťte instalační soubor ovladačů, který jste stáhli od výrobce tiskárny. Postupujte podle pokynů na obrazovce.
 6. Dokončení nastavení:

  • Po úspěšné instalaci ovladačů by tiskárna měla být připravena k použití. Můžete ji zvolit jako výchozí tiskárnu a začít tisknout.

Pokud máte problémy s instalací tiskárny nebo pokud jde o specifický model tiskárny, může být užitečné podívat se do návodu k tiskárně nebo vyhledat online návody od výrobce.

Nainstalovat tiskárnu?