Jak restartovat PC?

07.07.2023

Magické slovo RESTART opravdu funguje. Když zavoláte o pomoc s počítačem, téměř vždy se dozvíte, že máte všechny aplikace uzavřít a počítač restartovat. Tím se uvolní všechny zaseknuté programy a většina problémů je vyřešena. Nezapomínejte na RESTART opravdu Vám může pomoci.

CTRL+ALT+DELETE - Napájení - Restartovat

Dnes většina uživatelů dává počítač jen uspat, aby start byl rychlejší, nicméně já doporučuji, alespoň jednou za 3 dny počítač restartovat, mimo odstranění drobných chyb se také nainstalují aktualizace a uloží všechny změny v registrech.   


Restartování počítače je proces, kdy se počítač zavřou všechny běžící programy a operační systém se ukončí, a poté se počítač znovu spustí. To může pomoci vyřešit různé problémy nebo obnovit normální chod systému. Zde je návod, jak správně restartovat počítač:

  1. Uložte svou práci: Předtím než budete restartovat, uložte všechny své neuložené dokumenty a zavřete všechny běžící programy. Restartování znamená, že se všechny neuložené změny mohou ztratit.

  2. Ukončete programy: Pokud máte otevřené programy, které nechcete zavřít, ukončete je manuálně. To může zabránit ztrátě neuložených dat.

  3. Klikněte na tlačítko "Start": Klikněte na ikonu "Start" (Windows logo) v dolním levém rohu obrazovky.

  4. Vyberte možnost Restartovat:

    • Windows 10 a Windows 11: Klikněte na ikonu napájení v levém dolním rohu nabídky "Start" a poté vyberte možnost "Restartovat".
    • Windows 7: Klikněte na tlačítko "Vypnout" a poté vyberte "Restartovat".
  5. Počkejte na restart: Počítač se automaticky vypne, ukončí běžící programy a poté se znovu spustí. To může chvíli trvat.

  6. Ověřte, že se systém znovu spustil: Počkejte, až se systém plně restartuje. Ujistěte se, že se operační systém zobrazuje na obrazovce a můžete se přihlásit.

Pokud máte potíže s počítačem a potřebujete jej resetovat kvůli problémům, může restart pomoci. Pokud se problémy opakují nebo pokračují i po restartu, může být vhodné vyhledat další řešení, například aktualizace ovladačů nebo skenování na přítomnost malware.