Jak se značí DISKY?

03.03.2023


Různé typy pevných disků (HDD) a pevných stavových disků (SSD) se označují různými způsoby. Zde jsou běžné způsoby značení:

 1. HDD (Pevný disk):

  • HDD se často označuje podle své kapacity (velikosti) a výrobce. Například "1TB Seagate HDD" označuje pevný disk od společnosti Seagate s kapacitou 1 terabajt.
 2. SSD (Pevný stavový disk):

  • SSD disky se také označují podle kapacity a výrobce. Například "500GB Samsung SSD" označuje SSD disk od společnosti Samsung s kapacitou 500 gigabajtů.
  • SSD disky mohou také mít označení dle standardu, který podporují. Například "NVMe SSD" označuje pevný stavový disk s NVMe rozhraním.
 3. Speciální označení:

  • Některé disky mohou mít také speciální označení nebo modelová čísla od výrobce, která mohou obsahovat další informace o disků, jako je rychlost čtení a zápisu, technologie použitá ve výrobě a další.

Vždy je důležité při nákupu disku důkladně seznámit se specifikacemi a technickými údaji daného disku, abyste byli schopni vybrat produkt, který nejlépe odpovídá vašim potřebám.


Existuje několik různých typů a verzí pevných disků (HDD) a pevných stavových disků (SSD), které se používají v osobních počítačích. Každý z těchto disků má své vlastní charakteristiky a výkonnostní parametry. Zde jsou některé z hlavních verzí disků:

Pevné disky (HDD):

 1. IDE / EIDE: Starší verze pevných disků, které používaly paralelní rozhraní. Jsou dnes již zastaralé.

 2. SATA (Serial ATA): Moderní rozhraní pro pevné disky. Existují různé generace SATA disků, jako jsou SATA I (1.5 Gb/s), SATA II (3 Gb/s) a SATA III (6 Gb/s). SATA III je nejběžnější.

 3. SCSI (Small Computer System Interface): Profesionální standard s různými generacemi (např. Ultra-SCSI, Ultra2-SCSI). Byl často používán v serverech a výkonných pracovních stanicích.

Pevné stavové disky (SSD):

 1. SATA SSD: SSD disky s rozhraním SATA. Původní SATA SSD měly rychlosti omezené rychlostmi SATA rozhraní, ale moderní SATA III SSD jsou stále velmi rychlé.

 2. NVMe SSD: NVMe (Non-Volatile Memory Express) je moderní rozhraní pro SSD disky, které umožňuje vyšší rychlosti přenosu dat díky využití PCIe sběrnice. NVMe SSD jsou mnohem rychlejší než tradiční SATA SSD.

 3. M.2 SSD: M.2 je fyzický formát pro SSD disky, který podporuje jak SATA, tak NVMe protokoly. Tyto disky jsou malé a snadno se instalují na základní desku.

 4. PCIe SSD: SSD disky připojené přímo na PCIe sběrnici. Tyto disky mají obvykle nejvyšší rychlosti a jsou často používány v profesionálních nebo herních systémech.

Každá z těchto verzí má své výhody a nevýhody v oblastech jako rychlost, cena, kapacita a výkonnost. Při výběru disku je důležité zohlednit své potřeby a nároky na výkon.