Jak se rozdělují viry?

13.04.2023

MALWARE - je škodlivý program nebo kód, který je škodlivý pro IT systémy.

ADWARE (Reklama) - je nežádoucí software určený k vyvolání reklam na obrazovce, nejčastěji ve webovém prohlížeči.

SPYWARE (Špión) - infikuje váš počítač nebo mobilní zařízení a shromažďuje informace o vás, včetně navštívených webů, věcí, které stahujete, vašich uživatelských jmen a hesel, platebních údajů a e-mailů posíláte a přijímáte.

RANSOMWARE (Vyděrač) - brání uživatelům v přístupu k jejich systémovým nebo osobním souborům a vyžaduje výkupné za účelem opětovného přístupu.

Malware, zkráceně pro "malicious software" (zlovolný software), je škodlivý program navržený s úmyslem poškodit, infikovat nebo ovládnout počítačový systém, zařízení nebo síť. Malware může zahrnovat různé typy škodlivého software, včetně virů, červů, trojských koní, ransomware, spyware a adware.

Zde je rychlý přehled několika hlavních typů malwaru:

  1. Viry: Tyto programy se šíří tím, že infikují jiné soubory nebo programy a šíří se na další systémy. Po spuštění mohou způsobit škodlivé účinky, jako je mazání dat nebo narušení systému.

  2. Červi: Červi jsou samoreplikující se programy, které se šíří počítačovou sítí a mohou způsobit závažné problémy tím, že zahlcí síťový provoz nebo naruší síťovou infrastrukturu.

  3. Trojské koně: Tento typ malwaru se maskuje jako legitimní program nebo soubor, ale skutečně obsahuje škodlivý kód. Může sloužit k ovládání počítače z dálky, krádeži dat nebo vytváření zadních vrátek pro útočníka.

  4. Ransomware: Tento druh malwareu blokuje uživatelům přístup k jejich souborům nebo zařízením a požaduje výkupné za jejich obnovení. Ransomware může být velmi ničivý, protože může způsobit ztrátu důležitých dat.

  5. Spyware: Spyware sleduje aktivity uživatele bez jeho vědomí nebo souhlasu. Jeho cílem je získat citlivé informace, jako jsou hesla, finanční údaje nebo osobní informace.

  6. Adware: Adware je software, který zobrazuje agresivní reklamy na počítači uživatele, často s cílem generovat příjmy pro tvůrce. Tyto reklamy mohou být rušivé a někdy vedou k odkazům na další škodlivý software.

Je důležité mít aktualizovaný antivirový software a udržovat se s nejnovějšími zabezpečeními, abyste minimalizovali riziko infekce malwarem. Pravidelná údržba a obezřetnost při stahování a otevírání souborů jsou klíčové pro ochranu vašeho počítače před tímto nežádoucím softwarem.